គោលនយោបាយនាំចូលរបស់អេហ្ស៊ីប: កុងតឺន័រមិនអាចត្រូវបានជ្រើសរើសនៅពេលវាមកដល់កំពង់ផែនេះទេព្រោះធនាគារមិនអាចចេញលិខិតឥណទានបានទេ!
ប្រតិបត្ដិការក្រអឺតក្រទមរបស់ប្រទេសអេហ្ស៊ីបក្នុងការគ្រប់គ្រងការនាំចូលនៅឆ្នាំនេះបានធ្វើឱ្យប្រជាជនពាណិជ្ជកម្មបរទេសជាច្រើនប្តឹងតវ៉ាថាទីបំផុតពួកគេបានសម្របខ្លួនទៅនឹងបទបញ្ជាអាស៊ីដថ្មីហើយការគ្រប់គ្រងប្តូរប្រាក់បរទេសបានមកម្តងទៀត!
* នៅថ្ងៃទី 1 ខែតុលាឆ្នាំ 2021 បទប្បញ្ញត្តិថ្មីសំខាន់ "សម្រាប់ព័ត៌មានថ្មីៗរបស់អេហ្ស៊ីបដែលបានចូលជាធរមានសម្រាប់ទំនិញនាំចូលនៅប្រទេសអេហ្ស៊ីបត្រូវតែព្យាករណ៍ព័ត៌មានក្នុងប្រព័ន្ធក្នុងស្រុកដើម្បីទទួលបានអាស៊ីត; អ្នកនាំចេញជនជាតិចិនត្រូវបំពេញការចុះឈ្មោះនៅលើគេហទំព័ររបស់ CaroGox និងសហការជាមួយអតិថិជនក្នុងការបញ្ចូលព័ត៌មានចាំបាច់។ យោងតាមគេហទំព័រផ្លូវការរបស់ប្រទេសអេហ្ស៊ីបទំនិញតាមផ្លូវគោករបស់អេហ្ស៊ីបនឹងត្រូវបានចុះឈ្មោះជាមុនមុនពេលដឹកជញ្ជូននៅថ្ងៃទី 15 ខែឧសភាហើយវានឹងត្រូវបានអនុវត្តនៅថ្ងៃទី 1 ខែតុលា។
នៅថ្ងៃទី 14 ខែកុម្ភះឆ្នាំ 2022 ធនាគារកណ្តាលអេហ្ស៊ីបបានប្រកាសថាចាប់ពីខែមីនាអ្នកនាំចូលអេហ្ស៊ីបអាចនាំចូលបានតែទំនិញដោយប្រើលិខិតឥណទានប៉ុណ្ណោះហើយបានណែនាំឱ្យធនាគារបញ្ឈប់ដំណើរការឯកសារប្រមូលរបស់អ្នកនាំចេញ។ ការសម្រេចចិត្តនេះគឺសម្រាប់រដ្ឋាភិបាលអេហ្ស៊ីបពង្រឹងការនាំចូលនាំចូលនិងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើការផ្គត់ផ្គង់ប្តូរប្រាក់បរទេស។
នៅថ្ងៃទី 24 ខែមីនាឆ្នាំ 2022 ធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសអេហ្ស៊ីបបានរឹតបន្តឹងការបង់ថ្លៃប្តូរប្រាក់បរទេសនិងបានចែងថាទំនិញមួយចំនួនមិនអាចចេញលិខិតឥណទានឯកសារឥណទានបានទេបើគ្មានការយល់ព្រមពីធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសអេហ្ស៊ីបពង្រឹងការគ្រប់គ្រងប្តូរប្រាក់បរទេសបន្ថែមទៀត។
នៅថ្ងៃទី 17 ខែមេសាឆ្នាំ 2022 រដ្ឋបាលទូទៅនៃការគ្រប់គ្រងការនាំចេញនិងការនាំចេញរបស់អេហ្ស៊ីបបានសម្រេចបញ្ឈប់ការនាំចូលផលិតផលរបស់រោងចក្រនិងក្រុមហ៊ុនអេហ្ស៊ីបបរទេសនិងក្រុមហ៊ុនអេហ្ស៊ីបក្នុងស្រុកនិងក្រុមហ៊ុនអេហ្ស៊ីបក្នុងស្រុក។ ក្រុមហ៊ុនដែលមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីគឺមកពីប្រទេសចិនតួកគីអ៊ីតាលីម៉ាឡេស៊ីបារាំងប៊ុលហ្គារីអារ៉ាប់រួមសហរដ្ឋអាមេរិកដាណឺម៉ាកកូរ៉េខាងត្បូងនិងប្រទេសអាល្លឺម៉ង់។
ចាប់ពីថ្ងៃទី 8 ខែកញ្ញាឆ្នាំ 2022 ក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុអេហ្ស៊ីបបានសម្រេចបង្កើនថ្លៃដុល្លារគយដល់ 19.31 ផោនអេហ្ស៊ីបហើយអត្រាប្តូរប្រាក់ទំនិញនាំចូលពីបរទេសនឹងត្រូវបានអនុម័ត។ កំរិតដុល្លារដុល្លារមាសថ្មីនេះគឺជាកំណត់ត្រាខ្ពស់ខ្ពស់ជាងអត្រាប្រាក់ដុល្លារដែលកំណត់ដោយធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសអេហ្ស៊ីប។ យោងតាមអត្រារំលោះរបស់ក្រុមហ៊ុនអេហ្ស៊ីបថ្លៃដើមនាំចូលរបស់អ្នកនាំចូលអេហ្ស៊ីបកំពុងកើនឡើង។
ទាំងអ្នកនាំចេញរបស់ចិននិងអ្នកនាំចូលអេហ្ស៊ីបនឹងត្រូវចាត់ទុកជាមោឃៈដោយច្បាប់ទាំងនេះ។
ដំបូងបង្អស់ប្រទេសអេហ្ស៊ីបដែលថាការនាំចូលអាចត្រូវបានធ្វើឡើងដោយលិខិតឥណទានប៉ុន្តែមិនមែនអ្នកនាំចូលអេហ្ស៊ីបទាំងអស់មានសមត្ថភាពក្នុងការចេញលិខិតឥណទានទេ។
នៅផ្នែកម្ខាងនៃអ្នកនាំចេញរបស់ចិនប្រជាជនពាណិជ្ជកម្មបរទេសជាច្រើនបានរាយការណ៍ថាដោយសារតែអ្នកទិញមិនអាចបើកលិខិតឥណទានទំនិញដែលបាននាំចេញទៅប្រទេសអេហ្ស៊ីបអាចត្រូវបានជាប់គាំងនៅកំពង់ផែដែលមើលឃើញការខាតបង់ប៉ុន្តែគ្មានអ្វីត្រូវធ្វើទេ។ ពាណិជ្ជករបរទេសដែលមានការប្រុងប្រយ័ត្នកាន់តែច្រើនបានជ្រើសរើសផ្អាកការដឹកជញ្ជូន។
គិតត្រឹមខែកក្កដាអត្រាអតិផរណារបស់អេហ្ស៊ីបគឺខ្ពស់ជាង 14,6% ដែលជាកម្រិតខ្ពស់រយៈពេល 3 ឆ្នាំ។
ក្នុងចំណោមប្រជាជន 100 លាននាក់របស់ប្រទេសអេហ្ស៊ីប 30 ភាគរយបានជាប់ក្នុងភាពក្រីក្រ។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះដែរជាមួយនឹងការឧបត្ថម្ភធនអាហារខ្ពស់ការបង្រួមការចំណាយលើវិស័យទេសចរណ៍និងការចំណាយលើការចំណាយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរដ្ឋាភិបាលអេហ្ស៊ីបកំពុងប្រឈមនឹងសម្ពាធហិរញ្ញវត្ថុយ៉ាងខ្លាំង។ ឥឡូវនេះប្រទេសអេហ្ស៊ីបបានបិទភ្លើងតាមផ្លូវសន្សំថាមពលនិងការនាំចេញជាថ្នូរនឹងការដោះដូរប្រាក់បរទេសគ្រប់គ្រាន់។
ទីបំផុតនៅថ្ងៃទី 30 ខែសីហារដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុអេហ្ស៊ីបបាននិយាយថាមានផលប៉ះពាល់ជាបន្តបន្ទាប់នៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិបន្ទាប់ពីការសម្របសម្រួលជាមួយធនាគារមត្តេយ្យរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនិងឧស្សាហកម្មភ្នាក់ងារភ្នាក់ងារដឹកជញ្ជូន។ ដែលនឹងមានប្រសិទ្ធិភាពនៅប៉ុន្មានថ្ងៃខាងមុខទៀត។
នៅពេលនោះទំនិញដែលជាប់ក្នុងទំនៀមទម្លាប់ប៉ុន្តែបានបញ្ចប់នីតិវិធីបោសសំអាតគយនឹងត្រូវបានចេញផ្សាយអ្នកនាំចូលនិងអ្នកនាំចូលដែលពួកគេមិនបានរួចផុតពីការផាកពិន័យនិងទំនិញស្បៀងអាហារនិងទំនិញផ្សេងទៀតនឹងត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យស្នាក់នៅក្នុងភណ្ឌសន្ទៈក្នុងរយៈពេលមួយខែរៀងៗខ្លួន។ ពង្រីកដល់បួននិងប្រាំមួយខែ។
កាលពីមុនបន្ទាប់ពីបង់ថ្លៃការបោសសំអាតគយផ្សេងៗគ្នាដើម្បីទទួលបានឧក្រិដ្ឋកម្មរបស់ប្រទេសអេហ្ស៊ីបដែលត្រូវការសម្រាប់ "ទម្រង់ទី 4" (ទម្រង់ 4) ទៅធនាគារដើម្បីទទួលបានលិខិតឥណទានប៉ុន្តែវាចំណាយពេលយូរដើម្បីទទួលបានលិខិតឥណទាន។ បន្ទាប់ពីការអនុវត្តគោលនយោបាយថ្មីធនាគារនឹងចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍បណ្តោះអាសន្នទៅកាន់ប្រទេសនាំចូលថាទម្រង់ 4 កំពុងត្រូវបានដំណើរការហើយគយនឹងជម្រះដោយផ្ទាល់ហើយសម្របសម្រួលដោយធនាគារដើម្បីទទួលយកលិខិតឥណទាននាពេលអនាគត។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអេហ្ស៊ីបជឿជាក់ថារហូតដល់ខ្វះខាតប្រាក់ប្តូរប្រាក់បរទេសត្រូវបានដោះស្រាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពបានរំពឹងថាវិធានការថ្មីត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងអនុវត្តតែចំពោះទំនិញដែលជាប់នៅគយប៉ុណ្ណោះ។ អ្នកនៅខាងក្នុងឧស្សាហកម្មជឿជាក់ថាការផ្លាស់ប្តូរនេះគឺជាជំហានមួយក្នុងទិសដៅត្រឹមត្រូវប៉ុន្តែមិនគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីដោះស្រាយវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចនាំចូលបានទេ។
ពេលវេលាក្រោយ: កញ្ញា 12-2022
ផ្ញើសាររបស់អ្នកមកយើង: